Hirose Electric Co Ltd FH12-6S-0.5SH(55)
FH12-6S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-6S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-6S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12-6S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12-6S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-6S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-6S-0.5SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-6S-0.5SH(55)
Related LinksFH12-6S-, FH12-6S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-6S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12-6S-0.5SH(55)
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
EMBEDDED MODEM W/FUSE 56KBPS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf