Hirose Electric Co Ltd FH12A-42S-0.5SH(55)
FH12A-42S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12A-42S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC TOP 42POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12A-42S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12A-42S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12A-42S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12A-42S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12A-42S-0.5SH(55)
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions42
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12A-42S-0.5SH(55)
Related LinksFH12A-42S, FH12A-42S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12A-42S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12A-42S-0.5SH(55)
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf