Hirose Electric Co Ltd FH12F-15S-0.5SH(55)
FH12F-15S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12F-15S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12F-15S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12F-15S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12F-15S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12F-15S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12F-15S-0.5SH(55)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.18mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12F-15S-0.5SH(55)
Related LinksFH12F-15S, FH12F-15S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12F-15S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12F-15S-0.5SH(55)
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LASER SENSOR 40-300MM NPN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
SWITCH R/A SEALED 10 SEC 50V datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf