Hirose Electric Co Ltd FH12F-16S-0.5SH(55)
FH12F-16S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12F-16S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12F-16S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12F-16S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12F-16S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12F-16S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12F-16S-0.5SH(55)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.18mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12F-16S-0.5SH(55)
Related LinksFH12F-16S, FH12F-16S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12F-16S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12F-16S-0.5SH(55)
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf