Hirose Electric Co Ltd FH12F-22S-0.5SH(55)
FH12F-22S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12F-22S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12F-22S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12F-22S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12F-22S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12F-22S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12F-22S-0.5SH(55)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.18mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12F-22S-0.5SH(55)
Related LinksFH12F-22S, FH12F-22S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12F-22S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12F-22S-0.5SH(55)
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 30MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL R,X RVPOL .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf