Hirose Electric Co Ltd FH16-60S-0.3SHW(05)
FH16-60S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH16-60S-0.3SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH16-60S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH16-60S-0.3SHW(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH16-60S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH16-60S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH16-60S-0.3SHW(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesFH16
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesPick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.15A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH16-60S-0.3SHW(05)
Related LinksFH16-60S-, FH16-60S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH16-60S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH16-60S-0.3SHW(05)
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CONN INTERNAL BUS BAR 18AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 700 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 2000VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD923 datasheet.pdf