Hirose Electric Co Ltd FH19C-10S-0.5SH(99)
FH19C-10S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-10S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-10S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-10S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-10S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-10S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-10S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-10S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-10S, FH19C-10S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-10S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-10S-0.5SH(99)
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.2A 76 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 23A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 29.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SQU datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf