Hirose Electric Co Ltd FH19C-13S-0.5SH(05)
FH19C-13S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-13S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-13S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-13S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-13S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-13S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-13S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-13S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-13S, FH19C-13S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-13S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-13S-0.5SH(05)
CAP ALUM 6.8UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
POWER LINE 130A 3-PHASE FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 930MA 463 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 4KV R85 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf