Hirose Electric Co Ltd FH19C-13S-0.5SH(51)
FH19C-13S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-13S-0.5SH(51)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-13S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19C-13S-0.5SH(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH19C-13S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-13S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19C-13S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-13S-0.5SH(51)
Related LinksFH19C-13S, FH19C-13S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-13S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19C-13S-0.5SH(51)
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
MCU PSOC 8K FLASH 24MHZ 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
ASSY RECT 2.5A 5KV STD REC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V 20% X5R 0603 datasheet.pdf