Hirose Electric Co Ltd FH19C-13S-0.5SH(99)
FH19C-13S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-13S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-13S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-13S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-13S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-13S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-13S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-13S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-13S, FH19C-13S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-13S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-13S-0.5SH(99)
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PIN HDI GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 6TDFN datasheet.pdf