Hirose Electric Co Ltd FH19C-21S-0.5SH(10)
FH19C-21S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-21S-0.5SH(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-21S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH19C-21S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH19C-21S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-21S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH19C-21S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-21S-0.5SH(10)
Related LinksFH19C-21S, FH19C-21S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-21S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH19C-21S-0.5SH(10)
ADH MT FOR 3/4" TAK-TY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 32MM CHASSIS datasheet.pdf
KIT CONN STD .062" 24 CIRCUITS datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4272-D datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
NEST datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf