Hirose Electric Co Ltd FH19C-27S-0.5SH(05)
FH19C-27S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-27S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-27S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-27S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-27S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-27S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-27S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-27S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-27S, FH19C-27S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-27S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-27S-0.5SH(05)
CONN HEADER 72POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 212.1 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf