Hirose Electric Co Ltd FH19C-27S-0.5SH(10)
FH19C-27S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-27S-0.5SH(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-27S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH19C-27S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH19C-27S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-27S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH19C-27S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-27S-0.5SH(10)
Related LinksFH19C-27S, FH19C-27S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-27S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH19C-27S-0.5SH(10)
VARISTOR 61V 180A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
IC REG SW BUILT IN FET 64UQFN datasheet.pdf
FIXED IND 610NH 250MA 480 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 14V datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf