Hirose Electric Co Ltd FH19C-27S-0.5SH(99)
FH19C-27S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-27S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-27S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-27S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-27S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-27S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-27S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-27S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-27S, FH19C-27S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-27S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-27S-0.5SH(99)
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB GRY 15.1" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.07A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.165 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf