Hirose Electric Co Ltd FH19C-30S-0.5SH(99)
FH19C-30S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-30S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-30S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-30S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-30S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-30S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-30S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-30S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-30S, FH19C-30S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-30S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-30S-0.5SH(99)
IC REG LDO 3.2V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A HWSON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf