Hirose Electric Co Ltd FH19C-4S-0.5SH(10)
FH19C-4S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-4S-0.5SH(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-4S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH19C-4S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH19C-4S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-4S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH19C-4S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions4
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-4S-0.5SH(10)
Related LinksFH19C-4S-, FH19C-4S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-4S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH19C-4S-0.5SH(10)
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CARD EJECTOR WHITE 3/32" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL CHAN POWER DRIVER 20PLCC datasheet.pdf
CONN 7POS MALE RCPT 12" 16AWG datasheet.pdf
CCS 12VDC / 9.5W PWR SUP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB10 M32 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
22UF 16V 5X5MM 85C 1500H datasheet.pdf