Hirose Electric Co Ltd FH19C-5S-0.5SH(99)
FH19C-5S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-5S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-5S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-5S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-5S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-5S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-5S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions5
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-5S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-5S-, FH19C-5S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-5S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-5S-0.5SH(99)
IC CLK BUFFER 4:16 125MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 1X1 16QSOP datasheet.pdf
RES CERAMIC 510 OHM 5W 5% WW datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf