Hirose Electric Co Ltd FH19C-6S-0.5SH(05)
FH19C-6S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-6S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-6S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-6S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-6S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-6S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-6S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-6S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-6S-, FH19C-6S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-6S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-6S-0.5SH(05)
FIXED IND 180NH 450MA 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC COMP DUAL ULTRA-FAST 32LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIBER ATTACH 1MM BLCK GRND SNGL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf