Hirose Electric Co Ltd FH19C-7S-0.5SH(05)
FH19C-7S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-7S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-7S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-7S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-7S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-7S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-7S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions7
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-7S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-7S-, FH19C-7S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-7S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-7S-0.5SH(05)
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR 75A 600VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 26A 8TSON datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 DUAL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf