Hirose Electric Co Ltd FH19C-7S-0.5SH(99)
FH19C-7S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-7S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-7S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-7S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-7S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-7S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-7S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions7
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-7S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-7S-, FH19C-7S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-7S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-7S-0.5SH(99)
CABLE 3COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD PWR INLET FHLDR PCB 1.5-2PNL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.5V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.65V 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/13/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BNC MALE TERMINATOR DC TO 500MHZ datasheet.pdf