Hirose Electric Co Ltd FH19C-8S-0.5SH(05)
FH19C-8S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-8S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-8S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-8S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19C-8S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-8S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-8S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions8
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-8S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-8S-, FH19C-8S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-8S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-8S-0.5SH(05)
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
6CKT 2MM W-B IDT REC HSG ASSY datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf