Hirose Electric Co Ltd FH19S-12S-0.5SH(05)
FH19S-12S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-12S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-12S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19S-12S-0.5SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH19S-12S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-12S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19S-12S-0.5SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19S
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-12S-0.5SH(05)
Related LinksFH19S-12S, FH19S-12S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-12S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19S-12S-0.5SH(05)
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V JB 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
BLK CONN SKT 5-ROW HSHM datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf