Hirose Electric Co Ltd FH19S-26S-0.5SH(51)
FH19S-26S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-26S-0.5SH(51)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-26S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19S-26S-0.5SH(51)
QUANTITY
FH19S-26S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-26S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19S-26S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19S
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions26
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-26S-0.5SH(51)
Related LinksFH19S-26S, FH19S-26S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-26S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19S-26S-0.5SH(51)
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.180 POLYSULFONE BLK datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 25K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH DHS 100MQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
VERRIEG-VERSCHIEBWZ datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf