Hirose Electric Co Ltd FH19SC-13S-0.5SH(09)
FH19SC-13S-0.5SH(09) picture photo
Mfg. Part Number
FH19SC-13S-0.5SH(09)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19SC-13S-0.5SH(09).pdf
Availability of FH19SC-13S-0.5SH(09)
QUANTITY
FH19SC-13S-0.5SH(09) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19SC-13S-0.5SH(09)
Internal Part NumberEIS-FH19SC-13S-0.5SH(09)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19SC
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19SC-13S-0.5SH(09)
Related LinksFH19SC-13S, FH19SC-13S-0.5SH(09) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19SC-13S-0.5SH(09) Details Description
Related parts for FH19SC-13S-0.5SH(09)
IC REG LDO ADJ 5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 14.6A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG RCPT GRN/YLW datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 L.143 datasheet.pdf