Hirose Electric Co Ltd FH19SC-20S-0.5SH(09)
FH19SC-20S-0.5SH(09) picture photo
Mfg. Part Number
FH19SC-20S-0.5SH(09)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19SC-20S-0.5SH(09).pdf
Availability of FH19SC-20S-0.5SH(09)
QUANTITY
FH19SC-20S-0.5SH(09) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19SC-20S-0.5SH(09)
Internal Part NumberEIS-FH19SC-20S-0.5SH(09)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19SC
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19SC-20S-0.5SH(09)
Related LinksFH19SC-20S, FH19SC-20S-0.5SH(09) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19SC-20S-0.5SH(09) Details Description
Related parts for FH19SC-20S-0.5SH(09)
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC USB CTLR 2.0 2PORT AEC 56QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SC89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.24"LX2.25"W datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
SCT3250EX 26.28" 8" EX112 W datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf