Hirose Electric Co Ltd FH23-33S-0.3SHAW(05)
FH23-33S-0.3SHAW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-33S-0.3SHAW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-33S-0.3SHAW(05).pdf
Availability of FH23-33S-0.3SHAW(05)
QUANTITY
FH23-33S-0.3SHAW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-33S-0.3SHAW(05)
Internal Part NumberEIS-FH23-33S-0.3SHAW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-33S-0.3SHAW(05)
Related LinksFH23-33S-0, FH23-33S-0.3SHAW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-33S-0.3SHAW(05) Details Description
Related parts for FH23-33S-0.3SHAW(05)
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
INDICATOR 12V 19MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 180MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
FP-X COMM CSSTT RS485 2CH ISLTD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS datasheet.pdf