Hirose Electric Co Ltd FH23-33S-0.3SHW(10)
FH23-33S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-33S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-33S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH23-33S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH23-33S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-33S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH23-33S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-33S-0.3SHW(10)
Related LinksFH23-33S-, FH23-33S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-33S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH23-33S-0.3SHW(10)
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 60V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSR VRS 5/8" SEALED FRONT 60V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
PULSE LOCK PLUG HSG 24P datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT STR PCB datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf