Hirose Electric Co Ltd FH26-27S-0.3SHW(99)
FH26-27S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-27S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-27S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26-27S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26-27S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-27S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26-27S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-27S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26-27S-, FH26-27S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-27S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26-27S-0.3SHW(99)
RES SMD 110K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC 16-BIT 250KHZ SMPL A/D 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 5KOHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC INVERTER DVR LCD BKLT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf