Hirose Electric Co Ltd FH26-39S-0.3SHW(99)
FH26-39S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-39S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-39S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26-39S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26-39S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-39S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26-39S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-39S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26-39S-, FH26-39S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-39S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26-39S-0.3SHW(99)
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TIMER INTVL 5S-5M 115VAC PANEL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
FAN 60X25MM 24VDC 19.3 CFM datasheet.pdf