Hirose Electric Co Ltd FH26-57S-0.3SHW(05)
FH26-57S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-57S-0.3SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-57S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26-57S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26-57S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-57S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26-57S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH26 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions57
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-57S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26-57S-, FH26-57S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-57S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26-57S-0.3SHW(05)
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT HSG STR M23 SOCKET datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN MALE 16POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
SPRING-FD FINGER datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
EMITTER 5MM 590NM FLAT LENS TO39 datasheet.pdf