Hirose Electric Co Ltd FH26G-67S-0.3SHBW(98)
FH26G-67S-0.3SHBW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26G-67S-0.3SHBW(98)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 67POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26G-67S-0.3SHBW(98).pdf
Availability of FH26G-67S-0.3SHBW(98)
QUANTITY
FH26G-67S-0.3SHBW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26G-67S-0.3SHBW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26G-67S-0.3SHBW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions67
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26G-67S-0.3SHBW(98)
Related LinksFH26G-67S-, FH26G-67S-0.3SHBW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26G-67S-0.3SHBW(98) Details Description
Related parts for FH26G-67S-0.3SHBW(98)
TVS DIODE 10.5VWM 19VC DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 2A 10-PowerSO datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 200A 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
"MICRO 51C P 3"" RBW FLOAT NI" datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf