Hirose Electric Co Ltd FH26W-13S-0.3SHW(60)
FH26W-13S-0.3SHW(60) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-13S-0.3SHW(60)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 13POS .3MM
Datasheet Download
FH26W-13S-0.3SHW(60).pdf
Availability of FH26W-13S-0.3SHW(60)
QUANTITY
FH26W-13S-0.3SHW(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-13S-0.3SHW(60)
Internal Part NumberEIS-FH26W-13S-0.3SHW(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-13S-0.3SHW(60)
Related LinksFH26W-13S-, FH26W-13S-0.3SHW(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-13S-0.3SHW(60) Details Description
Related parts for FH26W-13S-0.3SHW(60)
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10TMLF datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 65NS 64EASYBGA datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 47.5A 0.165 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT SILV datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf