Hirose Electric Co Ltd FH26W-21S-0.3SHW(15)
FH26W-21S-0.3SHW(15) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-21S-0.3SHW(15)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-21S-0.3SHW(15).pdf
Availability of FH26W-21S-0.3SHW(15)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH26W-21S-0.3SHW(15) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-21S-0.3SHW(15)
Internal Part NumberEIS-FH26W-21S-0.3SHW(15)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-21S-0.3SHW(15)
Related LinksFH26W-21S-, FH26W-21S-0.3SHW(15) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-21S-0.3SHW(15) Details Description
Related parts for FH26W-21S-0.3SHW(15)
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V 2312 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 20MA TO-92S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE F R/A datasheet.pdf
IC LC-FILTER NETWORK 7CH 18WLCSP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf