Hirose Electric Co Ltd FH26W-27S-0.3SHW(05)
FH26W-27S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-27S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-27S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-27S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-27S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-27S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-27S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-27S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-27S-, FH26W-27S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-27S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-27S-0.3SHW(05)
IC DAC VIDEO ENC NTSC 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A GP20 datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V WHITE 2000' datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 700MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf