Hirose Electric Co Ltd FH26W-27S-0.3SHW(15)
FH26W-27S-0.3SHW(15) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-27S-0.3SHW(15)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-27S-0.3SHW(15).pdf
Availability of FH26W-27S-0.3SHW(15)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH26W-27S-0.3SHW(15) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-27S-0.3SHW(15)
Internal Part NumberEIS-FH26W-27S-0.3SHW(15)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-27S-0.3SHW(15)
Related LinksFH26W-27S-, FH26W-27S-0.3SHW(15) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-27S-0.3SHW(15) Details Description
Related parts for FH26W-27S-0.3SHW(15)
TRANSFRMR 100UH 13W 1.6A 12P SMD datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
FUSE MOD 900A 700V STUD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
1X3 QSFP KIT ASSY LP&HS PCI datasheet.pdf
TB RIS CLA LEFT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf