Hirose Electric Co Ltd FH26W-27S-0.3SHW(99)
FH26W-27S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-27S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-27S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26W-27S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26W-27S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-27S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26W-27S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A