Hirose Electric Co Ltd FH26W-29S-0.3SHW(05)
FH26W-29S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-29S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-29S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-29S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-29S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-29S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-29S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions29
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-29S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-29S-, FH26W-29S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-29S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-29S-0.3SHW(05)
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 6" datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIELDBUS FLUSH-TYPE SOCKET 4POS datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf