Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(10)
FH26W-31S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(10)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(10)
IC REPEATER ETHERNET 8PRT 208QFP datasheet.pdf
TOPFET LOGIC LVL 50V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 4V 10% 0603 datasheet.pdf
IC BANKSWITCH CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS SLIM UNIV PWR MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf