Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(98)
FH26W-31S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(98)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(98)
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LAMP FILAMENT 14V 16MM datasheet.pdf
KNOB GRAY ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CABLE SEAL APD 1WAY 10.4-12MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 41MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf