Hirose Electric Co Ltd FH26W-33S-0.3SHW(05)
FH26W-33S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-33S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-33S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-33S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-33S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-33S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-33S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-33S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-33S-, FH26W-33S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-33S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-33S-0.3SHW(05)
RES SMD 442K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 4.7MH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.7A 22.5 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 100C 6W BREAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf