Hirose Electric Co Ltd FH26W-37S-0.3SHW(60)
FH26W-37S-0.3SHW(60) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-37S-0.3SHW(60)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 37POS .3MM
Datasheet Download
FH26W-37S-0.3SHW(60).pdf
Availability of FH26W-37S-0.3SHW(60)
QUANTITY
FH26W-37S-0.3SHW(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-37S-0.3SHW(60)
Internal Part NumberEIS-FH26W-37S-0.3SHW(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-37S-0.3SHW(60)
Related LinksFH26W-37S-, FH26W-37S-0.3SHW(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-37S-0.3SHW(60) Details Description
Related parts for FH26W-37S-0.3SHW(60)
RES 30.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER CARBIDE datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM YLW DIFF 12VDC datasheet.pdf