Hirose Electric Co Ltd FH26W-37S-0.3SHW(98)
FH26W-37S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-37S-0.3SHW(98)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-37S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-37S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-37S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-37S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-37S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-37S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-37S-, FH26W-37S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-37S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-37S-0.3SHW(98)
VOLT DETECT IC CMOS 2.2V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RR-IDISC-HH101-B datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf