Hirose Electric Co Ltd FH26W-39S-0.3SHW(10)
FH26W-39S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-39S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-39S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH26W-39S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH26W-39S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-39S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH26W-39S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-39S-0.3SHW(10)
Related LinksFH26W-39S-, FH26W-39S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-39S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH26W-39S-0.3SHW(10)
CONN HEADER 16POS DUAL STACKING datasheet.pdf