Hirose Electric Co Ltd FH27-60S-0.4SH(05)
FH27-60S-0.4SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH27-60S-0.4SH(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
FH27-60S-0.4SH(05).pdf
Availability of FH27-60S-0.4SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH27-60S-0.4SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH27-60S-0.4SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH27-60S-0.4SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH27
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH27-60S-0.4SH(05)
Related LinksFH27-60S-, FH27-60S-0.4SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH27-60S-0.4SH(05) Details Description
Related parts for FH27-60S-0.4SH(05)
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 14DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 280POS VERT PCB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf