Hirose Electric Co Ltd FH28-40S-0.5SH(05)
FH28-40S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH28-40S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28-40S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH28-40S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH28-40S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28-40S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH28-40S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH28 0.5mm Pitch, FPC/FFC Connectors
Featured ProductFH28 Series FPC/FFC Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH28
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28-40S-0.5SH(05)
Related LinksFH28-40S-, FH28-40S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28-40S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH28-40S-0.5SH(05)
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/2" 2/0 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf