Hirose Electric Co Ltd FH28B-40S-0.5SH(98)
FH28B-40S-0.5SH(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH28B-40S-0.5SH(98)
Brief Description
CONN FPC 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28B-40S-0.5SH(98).pdf
Availability of FH28B-40S-0.5SH(98)
QUANTITY
FH28B-40S-0.5SH(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28B-40S-0.5SH(98)
Internal Part NumberEIS-FH28B-40S-0.5SH(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex Type-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type-
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact Material-
Contact FinishGold
Housing Material-
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28B-40S-0.5SH(98)
Related LinksFH28B-40S, FH28B-40S-0.5SH(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28B-40S-0.5SH(98) Details Description
Related parts for FH28B-40S-0.5SH(98)
IC LINE DRIVER/RCVR CML 16-MLF datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
SLAS 20B SN ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5V 60W datasheet.pdf