Hirose Electric Co Ltd FH28E-30S-0.5SH(05)
FH28E-30S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH28E-30S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28E-30S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH28E-30S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH28E-30S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28E-30S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH28E-30S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH28
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28E-30S-0.5SH(05)
Related LinksFH28E-30S, FH28E-30S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28E-30S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH28E-30S-0.5SH(05)
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP LOW PRO 8POS 5V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf