Hirose Electric Co Ltd FH28E-30S-0.5SH(98)
FH28E-30S-0.5SH(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH28E-30S-0.5SH(98)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28E-30S-0.5SH(98).pdf
Availability of FH28E-30S-0.5SH(98)
QUANTITY
FH28E-30S-0.5SH(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28E-30S-0.5SH(98)
Internal Part NumberEIS-FH28E-30S-0.5SH(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH28
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28E-30S-0.5SH(98)
Related LinksFH28E-30S, FH28E-30S-0.5SH(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28E-30S-0.5SH(98) Details Description
Related parts for FH28E-30S-0.5SH(98)
CARD WIRE MRKR MINI TEDLAR '1' datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
RES CERAMIC 56 OHM 5W 5% WW datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 1.75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 5000' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf