Hirose Electric Co Ltd FH28E-40S-0.5SH(98)
FH28E-40S-0.5SH(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH28E-40S-0.5SH(98)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28E-40S-0.5SH(98).pdf
Availability of FH28E-40S-0.5SH(98)
QUANTITY
FH28E-40S-0.5SH(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28E-40S-0.5SH(98)
Internal Part NumberEIS-FH28E-40S-0.5SH(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28E-40S-0.5SH(98)
Related LinksFH28E-40S, FH28E-40S-0.5SH(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28E-40S-0.5SH(98) Details Description
Related parts for FH28E-40S-0.5SH(98)
SSD 2GB SCSI datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf