Hirose Electric Co Ltd FH29-90S-0.2SHW(05)
FH29-90S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29-90S-0.2SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 90POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29-90S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29-90S-0.2SHW(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH29-90S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29-90S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29-90S-0.2SHW(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions90
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29-90S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29-90S-, FH29-90S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29-90S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29-90S-0.2SHW(05)
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A SEALED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC CLOCK MULT/ATTENUATOR 36QFN datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 6.8K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
POWER SUP MOD 2.5A 200-240VAC 5V datasheet.pdf